• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/sabimercom
  • https://plus.google.com/117777972281772689178
  • http://twitter.com/sabimercom

Hızlı Erişim

  

   

Patentli Burçak Kahvesi Konya'da Üretiliyor!

        Burçak Kahvesi için Patent alan Mehmet Turgay KARAKOÇ, yatırımcı arayışında. Türkiye’de ve Dünya’da ilk ve tek üretici olduğunu vurgulayan Karakoç, yüzde 100 Türk malı, yüzde 100 doğal ve kafeinsiz olan Burçak Kahvesini yatırımcı desteğiyle Konya’ya ve Türkiye ekonomisine kazandırmak istiyor.

         Girişimci Mehmet Turgay Karakoç, müdürmük ve küşne olarak da adlandırılan baklagiller familyasından olan burçağın, mercimeğe benzeyen tanelerinin ayıklanarak yıkandıktan sonra işlemden geçirilerek kahve haline getirildiğini anlattı. Burçak Kahvesinin geçmişinin 2.Dünya Savaşı yıllarına dayandığını, o dönemde burçak bitkisinin büyükbaş hayvanlara güç ve süt vermesi için yem olarak kullanıldığını anlatan Karakoç, faydalı olduğu tespit edilince insanlar tarafından da tüketildiğini kaydetti. Karakoç, “Bu şekilde dedelerimizden bizlere kadar gelen burçak bitkisini günümüzde bilen yok denecek kadar az. Ve o kadar faydasına rağmen hiçbir şekilde kullanılmadığını keşfettik. Burçağı pratik ve lezzetli bir şekilde tüketmek adına bazı teknik işlemlerden geçirerek Burçak Kahvesi’ni elde ettik. Burçak Kahvesi’nin yapılışı için internet sayfamıza bakarak kolaylıkla yapılabilmektedir” dedi.

Bu Kahve Türkiye’de ve Dünya’da İlk !

        
“Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Patentini aldık. Şu anda ePttAVM.com, Gittigidiyor.com ve n11.com üzerinden tüm Türkiye’ye satışını yapmakla birlikte, bazı illerde market ve organik ürün satış noktalarından da satışını yapıyoruz” dedi.

         Burçak Kahvesi’nin Naim Koca ve Atilla Narin’in 2018’de yazdığı “Anadolu’nun Kayıp Kahveleri” adlı kitabında yer aldığını da belirten Karakoç, kahvenin mide rahatsızlıklarından, idrar söktürmeye, kalbi güçlendirmeye, ciğer dalak tıkanıklığını gidermeye kadar birçok faydası olduğunu söyledi.

         İstanbul 3. Uluslararası Buluş Fuarı’nda Burçak Kahvesi’nin ödül aldığını da belirten Karakoç, Safranbolu’da açılacak olan Kahve Müzesi’nde yer alacağını belirtti.

 

Saniye Bulduk/Dünya Gazetesi

  
160 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın