• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/sabimercom
  • https://plus.google.com/117777972281772689178
  • http://twitter.com/sabimercom

Hızlı Erişim

  

   

Beraat Eden Balyoz Mağduru Pilot Yapılmıyor!

Balyoz mağdurlarından Pilot Albay Güngör, beraati kesinleştikten sonra sivilde çalışmak için SHGM’ye başvurdu. Ancak ‘5 yıl uçamadın. Kariyerin sıfırlandı. Lisans alamazsın’ cevabıyla karşılaşınca yargıya gitti. Aydın’da çiftçilik yapan Güngör “Kanadı kırık bir kuş gibi ortada kaldık” dedi.

KENAN BUTAKIN / ÖZEL HABER KARAR GAZETESİ

FETÖ’nün kumpas davalarında yargılanan birçok kişinin dramı bitmek bilmiyor. Balyoz davasında tutuklanan ve 3 yıl 2 gün cezaevinde hükümlü yatan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Lisesi Komutanı Emekli Kurmay Albay Ender Güngör, İstanbul Anadolu 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin 19 Haziran 2014 tarihinde verdiği kararla diğer mağdurlar gibi hürriyetine kavuştu. Güngör, yeniden yargılandı ve 31 Mart 2015’te beraat etti.

18-05/20/resimid_9661435.jpg


Deniz Kuvvetleri’nde helikopter pilotu olan Güngör, sivil hayatta da tekrar pilot olmak isteyince büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) lisans almak isteyen Güngör’e ret yanıtı verildi. Kurum, yönetmelik gereği 5 yıl uçmamış olmasını gerekçe gösterdi. Kıdemli pilot seviyesinde 2 bin saatin üzerinde uçuşu olan ve 4 ayrı tip helikopteri kullanabilme bilgi ve tecrübesine sahip Güngör’den, yeniden helikopter pilotluğu eğitimi alması istendi. Eski albay Güngör ise ret yanıtını yargıya taşıdı. Sivil havacılık sektöründe helikopter pilotlarının 65 yaşına kadar uçabildiğine dikkat çeken 55 yaşındaki Güngör, dilekçe tarihi itibari ile 52 yaşında olduğunu ve bundan sonra 10 yıl süresince uçabileceğini kaydetti.

18-05/20/resimid_9661432.jpg

EĞİTİMİ SADECE TSK VERİYOR:

Çok sevdiği pilotluğa dönemeyen Güngör Aydın’a yerleşip Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden bir zeytin bahçesi kiraladı. Zeytin yağı üreticiliğine başlayan Güngör, yaşadıklarını KARAR’a anlattı: “Sivil Havacılılık Genel Müdürlüğü’nün mevcut yönetmeliği gereği 5 yıl uçmayanlar sıfırdan başlamak zorunda. Gidip bütün derslerin alınması isteniyor. Ben Balyoz kumpasında zaten 3 yıl cezaevinde kaldım. Bir yıl da beraate kadar mahkeme süreci devam etti. Ondan önce Deniz Lisesi’nin komutanı daha önce de Deniz Havacılık Komutanlığı’da kurmay başkanıydım. Bu 5 yıllık süreç ben tutuklandıktan sonra doldu. Oysa ki niyetim 5 yıl dolmadan sivil havacılığa geçip pilotluk yapmaktı. Tutuklanınca bu sürece dahil oldum. SHGM’ye başvurup süreci aktardım. Ama yönetmeliğin açık olduğunu, muafiyetimin olmadığını ve sıfırdan başlamam gerektiğini söylediler. Ama ben helikopter pilotuyum ve bana bu eğitimi verecek Türkiye’de bir kurum da yok. Çünkü askeri kaynaktan gelen emekliler sektördeki tüm açığı karşılıyor. Uçak pilotluğu gibi değil. Ret yanıtı üzerine ben de Danıştay’a başvurdum. Yönetmeliğin ilgili maddesinin benim kazanılmış hakkımı ihlal ettiğini, zaten öğretmen seviyesinde bir pilot olduğumu ama tekrar sıfırdan eğitim almamı istediklerini belirttim. Bu konuda bir esneklik getirilmesini istedim. Başvurum henüz sonuçlanmadı. Ben hep şunu söylüyorum. Hayatımızı çaldılar. Kariyerimizi her şeyimizi çaldılar. Deniz Lisesi’nin komutanıydım. İçeriden çıktıktan sonra ise kolsuz ve kanatsız kaldık. Kanadı kırık bir şekilde ortada kaldık.”

18-05/20/resimid_9661433.jpg


Tazminatı üst mahkeme bozdu

Ender Güngör, yaşadığı maddi ve manevi kayıplar için de İstanbul 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Güngör’ün talebini haklı gören 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi kayıpları için kendisine 200 bin TL manevi, 250 bin lira maddi tazminat verdi. Ancak maddi tazminat talebini tamamını reddeden İstinaf Mahkemesi, manevi tazminatı da 100 bin TL’ye düşürülmesine karar verdi. Bu karar ise Güngör’ün avukatı İhsan Nuri Tezel tarafından temyiz edildi.

18-05/20/20krs01a_tum-copy.jpg

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
641 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın