• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/sabimercom
  • https://plus.google.com/117777972281772689178
  • http://twitter.com/sabimercom

Hızlı Erişim

  

   

Derneği Sendikaya Çevirme Furyası Devam Ediyor

Sağlık iş kolunda YİRMİALTI'ncı (26) sendika olarak yeni bir sendika daha kuruldu.


Dernek etrafında toplanan aile hekimleri bundan böyle taleplerini kurdukları sendika ile dile getirecekler: Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN). AHESEN'den yapılan açıklamada mevcut sendikaların, sağlık sisteminin tümüne yönelik çalışmalar yürüttüğü için, aile hekimliğinin özerk yapısına yönelik çalışmalarda yetersiz kalındığı belirtilerek aile hekimliği çalışanlarının kendi sağlık politikalarını belirlemesinin doğru olduğu vurgulandı.

Aile hekimleri bundan böyle Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) çatısı altında örgütleniyor. Aile hekimliği çalışanları, hak mücadelesinin yerinin "sendika" olduğunu vurgulayarak, "Aile hekimliği çalışanları, sistemde karşılaşılan sorunları çözmek için mücadele vereceğini beyan eden ve bu uğurda çalışmalarını sürdüren AHESEN içinde yer alarak, bu onurlu mücadeleyi en doğru platformda sürdürecek ve birlik olacaktır" dediler.
 
Mesleğimizin sorunlarına odaklanacağız
 
AHESEN tarafından yapılan yazılı açıklamada şunları dile getirdiler:
"Aile hekimliği çalışanları bugüne dek, günlük politik kaygılardan uzak, siyasi görüşlerden bağımsız biçimde yürüttükleri, mesleki sorunların çözümüne yönelik mücadelelerinden hep zaferle çıkmışlardır. İki seneden uzun süren nöbet direnci, bu zaferlere en somut örneklerden biridir. Aile hekimliğinin bugününü ve yarınını şekillendirecek çalışma içerisinde olan derneklerdeki mozaik yapı, mücadelenin başarısının en temel unsurlarındandır. % 90'lara varan iş bırakma eylemlerindeki başarı, gündelik politikalar bir yana bırakıldığında, aile hekimliği çalışanlarının ortak amacının ve sistem hakkındaki düşüncelerinin bir olduğunu göstermektedir. Alt yapısı hazır olan mücadele ruhunun, sendikal güç ile birleştirilmesi elzemdir. Bu ruha ve bu mücadele yapısına sahip tek sendika AHESEN'dir. AHESEN, ülkemizin geçtiği hassas süreçte, sendika olmanın tüm gereklerini yerine getirmiş, aile hekimliği mücadelesinde yepyeni bir sayfa açmıştır. 


Aile hekimliği iş kolu olmalı 

Aile hekimliği uygulamasının en büyük sorunlarından biri kuşkusuz ki, aile hekimliği çalışanlarının, kendilerine dayatılan tek taraflı sözleşmeyi imzalamak zorunda bırakılmalarıdır. Ayrıca, sistemin özerk yapısı nedeniyle kamu hizmet sunumlarından farklı bir işleyişle karşılaşılmaktadır. Mevcut sendikalar, sağlık sisteminin tümüne yönelik çalışmalar yürüttüğü için, aile hekimliğinin özerk yapısına yönelik çalışmalarda yetersiz kalınmaktadır. AHESEN'in temel amacı, özerk yapıda işleyişin daha sağlıklı olması; tek taraflı sözleşme dayatmasına karşı en gerçekçi çözüm olarak, aile hekimliği sisteminin iş kolu kabul ettirilmesi; sendikamızın bu iş kolunu temsilen sözleşmelerde taraf olmasının sağlanmasıdır.
 
5 maddelik kanunla hazırlanan; her karşılaşılan terslikte genelgelerle açıkları yamalanarak sürdürülmeye çalışılan aile hekimliği sistemi, iller hatta ilçeler arasında farklı uygulamalara neden olmuş; deyim yerindeyse kişisel uygulamalarla sistem deforme edilmiştir. Hatta zaman içinde, idarecinin insafında yöresel aile hekimliği anlayışları oluşmaya başlamıştır. Bu deformasyon, aile hekimleri çalışanları üzerinde mobbing haline gelmiş ve hak kayıplarına dönüşmüştür. Öyle bir noktaya gelinmiştir ki, aile hekimliği çalışanları, savunma vermekten, soruşturmalara maruz kalmaktan, mahkemelere gidip gelmekten; asıl görevlerine zaman bulmakta güçlük çekmiştir. Sivil toplum örgütleri, ihtiyaç halinde üyelerine hukuki destek de olabilmelidir. AHESEN bu konuda da öncü olmayı hedeflemektedir. Açtığı ve kazandığı binlerce dava ile aile hekimliği konusunda otör konumunda olan Gülümser Uğurlu, sendika avukatımız olarak hukuk komisyonumuzla birlikte hukuk mücadelesinde üyelerimize en hızlı ve sonuç odaklı desteği sağlayacaktır.

Cnntürk
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      343 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın