• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/sabimercom
  • https://plus.google.com/117777972281772689178
  • http://twitter.com/sabimercom

Hızlı Erişim

  

   

Devlet Hastanesinde Laboratuvar Kapatıldı!
Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneler Kurumu'na bağlı olarak çalışan bir Devlet Hastanesinde ELEMAN KALMADIĞI gerekçesiyle LABORATUVAR Kapatılarak, kapısına kilit vuruldu!Konuyla ilgili basın açıklaması;

DEVLET HASTANESİNDE  LABORATUVAR  KAPATILDI

 

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Ayvacık Devlet Hastanesinin laboratuvarı kapatılmak zorunda kaldı. Hastane İdaresi tarafından  elektrik arızası nedeniyle kapatılmak zorunda kaldığı bilgisi verilse de esas gerekçenin personel sıkıntısından kaynaklandığı aşikardır. Ayvacık’ta Laboratuvar Teknisyeni sayısının 4 olduğunu ve Ezine Devlet Hastanesinin ihtiyaç gerekçesiyle üyemizin keyfi olarak görevlendirildiğini daha önceki basın açıklamamızda bildirmiştik. Yapılan görevlendirmenin yanlış olduğunu ve akabinde kamu zararı oluşacağını kamuoyuyla paylaşmıştık. Ayrıca konu Sayın Vali Yardımcımıza tarafımızca bizzat iletilmiş, ancak herhangi bir işlem tahsis edilmemiştir.

Gelinen noktada diğer iki Laboratuvar çalışanının da rahatsızlanarak rapor alması neticesinde, Çanakkale Ayvacık Devlet Hastanesi’nde "personel  olmaması nedeniyle Laboratuvarın  kapatılarak, tahlil yapılmadığı" bugün açıkça ortaya çıkmıştır. Apar topar Çanakkale Devlet Hastanesinden geçici görevlendirme yapılmak suretiyle  personel takviyesi yapılması  gelen bilgiler arasındadır.

Laboratuvarın kapatıldığı günlerde laboratuvar teknisyeni olmadığından dolayı Ayvacık Devlet Hastanesi Laboratuvarı ÇALIŞMAMAKTADIR. Acil vakalarda bakılamayan tahliller ile doktorun hastalara teşhis koyamayacağı ve durumları kötü olan hastaların daha da kötüye gittiğinde istenmeyen sonuçların ortaya çıkarak hasta mağduriyeti oluşacağı kesindir.

Sayın Genel Sekreter, personel sayısının az olduğu bir yerden neden başka bir hastaneye görevlendirme yapmıştır? Bu konuyu kamuoyuna bildirdiğimiz halde Valilik neden gerekli tedbiri almamıştır? Ayvacık Devlet Hastanesinden Ezine Devlet Hastanesine görevlendirilen Laboratuvar Teknisyeninin alacağı görev yolluğunu kim ödeyecektir? Ayvacık Devlet Hastanesinin ihtiyacı olan Laboratuvar Teknisyenin veya Teknisyenlerinin yollukları kim veya kimler tarafından ödenecektir? Görevlendirmelerde keyfiyet veya kamu zararı var mıdır ? Bu olaylar sonucunda kamu zararı ve hasta mağduriyetinin sorumlusu kim olacaktır?

Tüm kamuoyu bu sorduğumuz sorulara cevap beklemektedir. Sağlık Bakanlığımızdan,  Çanakkale Valiliğimizden konu hakkında gerekli soruşturmaların yapılmasını, ihmali olan kişi ve kişiler hakkında gerekli işlemleri başlatmasını talep ediyoruz. Bundan sonra da böyle keyfi uygulamalar neticesinde oluşacak; çalışma barışının bozulması ve kamu zararlarının oluşması gibi uygulamalara izin verilmeyeceğine olan güvenimiz tamdır.

Saygılarımla kamuoyuna duyurulur...

                                                                                          

Turan ÇAVDAR

Türk Sağlık Sen

Çanakkale Şube Başkanı


  
50288 kez okundu

Yorumlar

     09/06/2016 00:43

Biz 83 puanlarla personel sayısı fazla diye atanamadığımızı düşünürken, hastanelerde personel yok diye laboratuvarlar kapatılıyorsa böyle sisteme de yazıklar olsun.
Misafir -

alim yok ki     07/06/2016 23:49

Biz tibbi laborantlar seksen ustu puanla aciktayken siz kilit vurun
Misafir -