• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/sabimercom
  • https://plus.google.com/117777972281772689178
  • http://twitter.com/sabimercom

Hızlı Erişim

  

   

Laboratuvar ve Radyoloji Çalışanları Acil Farkı ALAMAYACAK

Sağlık Bakanlığı Yeni Ek Ödeme Yönetmeliğini Hazırlarken Acil Laboratuvar ve Acil Radyoloji Birimi Olmayan Kurumları Unuttu.

14 Şubat 2013 tarihinde yayınlanan yeni Ek Ödeme Yönetmeliğine göre, Laboratuvar ve Radyoloji Bölümlerinde Çalışan Sağlık Personeli Riskli Birim Katsayısından (Acil Farkı) FAYDALANAMAYACAK!

 

SABİMER.com olarak Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerimiz sonucunda, ilgili danıştay kararı ve bakanlık genelgesinin önceki yönetmelikle alakalı olduğunu ve yeni yönetmeliğe göre Laboratuvar ve Radyoloji personelinin riskli birim katsayısından faydalanamayacağı bilgisini aldık.

 

Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Görevli Personele Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin (Eski Yönetmelik) 5. Maddesinin "y" bendinde ‘Özellik arz eden riskli birimlerde kısmi süreli çalışan personel, çalıştığı süre kadar riskli birimler için öngörülen katsayılar üzerinden değerlendirilir’ denilmekte idi.

Acil Laboratuvar ve Radyoloji birimi olmayan kurumlar için Riskli Birim olarak değerlendirilmesi yönünde Danıştay Kararı çıkınca Sağlık Bakanlığı 2010/68 sayılı Genelgesini yayınlanmıştı. Ve Acile hizmet veren tüm Laboratuvar ve Radyoloji çalışanlarına riskli birim katsayısı hesaplanarak, yani çalışanlar arasında bilinen diliyle ACİL FARKI verilmeye başlanmıştı.

Fakat 14.02.2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni "Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik" te eski yönetmelikteki "y" bendi unutulmuş, yani Laboratuvar ve Radyoloji çalışanları görmezden gelinmiştir.

 

Laboratuvar ve Radyoloji Çalışanlarına Acil Farkı Ödenmeyecek!

Bundan sonra Laboratuvar ve Radyoloji çalışanları döner sermaye hesaplamalarında riskli birim katsayısından yani 2,0 katsayısı ile değil, 1,5 katsayısı ile hesap edilecek ve artık acil farkı alamayacaktır.

 

Acil Farkı Almak İsteyen Nasıl Bir Yol İzleyecek?

Bu durumdaki sağlık personelini uzun ve meşakkatli bir süreç beklemekte olduğunu belirtmek gerekir. İglili personel, Danıştay kararı ve Sağlık Bakanlığı'nın ilgili Genelgesi ile birlikte çalıştıkları kuruma dilekçe ile müraacat ederek, olumsuz cevap alan personel mahkemeye başvurması gerekir. Bölge idare mahkemesi muhtemelen personel lehine karar verecektir. Ve ortalama süre 6 aydır. Tabi bölge idare mahkemesinden sonra temyiz süresi de 6 ay ile 2 yıl arasında sürebilmektedir.

Sağlık Bakanlığı'ndan beklenmeyen bir davranış vardır ki , bir Genelge ile eski yönetmelikteki "y" bendi yeni yönetmeliğe eklenerek sorun çözülebilir. Bu davranış zayıf bir ihtimal olsa da Bakanlık'tan beklenen ve asıl yapılması gereken de budur. Bu konuda SABİMER.com olarak yetkilileri göreve çağırıyoruz.

 

SABİMER.com - ANKARA

SHA-Y10

(Bu haber sadece www.sabimer.com adresinde bulunmaktadır.)


Bu haberin tüm hakları sabimer.com'a aittir. "www.sabimer.com" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

  
33272 kez okundu

Yorumlar

     08/06/2016 12:34

Hastaneler bu döner sermayenin ana parasını radyoloji ve labaratuar tetkiklerinden kazandığını unutup asıl para kazandıkları birimlerden ne hakla para keserler. Büyük bir aşkla ve hevesle başladığım işimden nefret ettirdiler. İnsanda ne çalışma hevesi bıraktılar nede başka bişey. Yazıklar olsun. Bizim mücadele etmemiz işlerimizi dahada yokuşa sürüyor farkındaysanız neye karşı çıktıysak daha beteriyle karşılaştık.
Misafir -

suç bizde     30/09/2014 21:49

bu ve önceki sağlık bakanı geldiginden beri sürekli radyoloji ile ugraştı diger birimlere sürekli birşeyler eklerken bizden sürekli çaldılar fiili hizmet.çalışma saatleri.agır işçi vasfını alma.hatta şua izinlerine sınırlama elime düşersin recep seni radyoterapi masasında hoplatmazsam ne olayım
Misafir -

acil farkı     02/09/2014 16:11

ya nekadar saçma bisey bu ya ben 24 saat acıi röntgende nöbet tutayım sonra acıl farkı almayım.bunun nasıl bi açıklaması olabilr ya.tek suçumuz röntgenci yada labaratuvarcı olmakmı. bizde hemşireler ve doktorlar gibi 24 saat burda perişan bi halde çalışıyoruz.nekadar haksızlık yaa.arkadaşlar elbiriliği yapıp savaşımızı verelim lutfen yaa..
Misafir -

acil farkı     05/02/2014 08:15

acile gelen her hasta röntgen cekilmeden gitmiyor.riskli birim canımızdan oluyoruz radyasyonun içinde ben anladım bu sağlık bakanıda digeri gibi radyolojide karanlık odaya almışlar bunu ver allah ver
Misafir -

     31/01/2014 23:25

sömürdünüz biz sağlık çalışanlarını haram olsun hakkımızı gaspeden zihniyete.
Misafir -

sağlık sene teşekkür      09/12/2013 14:58

yetkili sendikaya üye olanlar düşünsün.bu kararın sonuçları için onlara borçlular.
Misafir -

radyoloji     11/11/2013 12:44

eski sağlık bakanımızın radyoloji ile ne alıp veremediği var anlamadım.aklıma tek gelen şey radyolojide bu arkadaşın başına bir iş gelmiş olabilir. :)
Misafir -

acil lab.     04/06/2013 22:10

benim hastanemde acil laboratuvar diye ayrı bir birim olmasına rağmen ve 24 saat kesintisiz acile hizmet vermekte iken ve ayrıca gece servislerden gelen acil numuneler bile çalışılırken bizler acil farkı alamıyoruz.bunun yönetmelite yeri var mı sizce????????
Misafir -

acil farkı     17/05/2013 13:51

türkiye genelinde bazı acil poliklinliği olan yerlerde acil farkı verilmemesi ne kadar doğru lab.ve röntgen bölümü acile hizmet vermektedir.her nedense ayrımcılık yapılmaktadır.
HİKMET ÇORAPLI

acil      22/04/2013 10:38

Ağrıda devlet hastanesinde genelgeye rağmen iki birime de hizmet eden röntgen ve labaratuvara acil katsayısı üzerinden acıl farkı verilmektedir, illere göre herhalde genelge uygulanışı değişiyor herhalde
Misafir -

x ray     21/04/2013 19:24

diplomasız elemanlar röntgen radyoterapi yapıyor.sağlık bakanlıgı 3 kurus döner sermayelerle ugrasıyor.Allah sizi radyoterapi masasında elime düşürsün bak nasıl hoplatıyorum
Misafir -

gelen gideni aratır     06/04/2013 18:44

diplomasız eleman calıstırıldı.5 saatlik çalışma 7 saat oldu.acil farkları kaldırıldı.yakında şualarda kaldırılır röntgen tekn. albenisi tamamen biter ve işte o zaman istifa ederim...gelen gideni arattı vay bee!
Misafir -

acil farkı     05/04/2013 01:13

Arkadaşlar bırakalım mesai bitince çılkalım diyorsunuz çok güzelde idare gerekli gördüğü sürece fazla mesaide bile çalıştırmak üzere kurmuş düzeni öyle kanunlar çıkartıyorlarki sırası ile dayanmak yaradana sığınmaya kalmış durumda ahreti düşünen kul bu cefayı yapar mı hiç yapmaz şartlarımız daha iyi hale getirilsin diye uğraşırken evde konuşulanları duyan 12 yaşındaki çoçuğa bile sen kimsin bana hizmet etmek zorundasın görüşü benimsetilirken edilen küfürlerin yapılan darpların hesabı bile sorulmazken sizce bizim risk grubunda olup olmamız onlar için çok öenmli bir olay mı bu kadar çileye rağmen birgün olsun işini bırakabilirmisin hayır çünkü biz insanız ihtiyaçları olduklarını biliyoruz yoksa vicdansız olsak mesleğimizi yapabilirmiyiz bizde politakacı olup çıkardık işin içinden...........
Misafir -

ek ödeme     28/03/2013 22:41

lab.tek. olarak sabaha kadar tek kişi acile hizmet ediyoruz ve acil performanstan yararlanmıyoruz.
Misafir -

     25/03/2013 20:43

ek ödemeler neden emeklliliğe yansıtılmıyor. yeni gelen iç işleri bakanımız hemen polislere ek ödeme düzenledi. sanki az maaş alıyolarmış gibi. neden bizim bu camia yardımcı sağlık personelini yokmuş gibi davranıyor. ARTIK GÖRÜN NE OLUR ....
Misafir -

2013 ÜNVAN SINAVI YAPILSIN ARTIK     23/03/2013 11:27

Ben hemşire olarak çalışan,2010 da Lab.Tek -örgün -önlisans mezunu ve hala 2013 ünvan sınavı tarihini bekleyen biri olarak,ACİL FARKI diyaliz,yoğun bakım,ameliyathane gibi birimlere veriliyor da neden LABORATUVAR dan kesiliyor,anlamadım.Bütün gün kan vüğcut sıvıları vb birçok enfeksiyon bulaşma oranı % 85-90 arası olan bir birim NEDEN ACİL FARKI ALAMIYOR! Ayrıca SAYIN SAĞLIK BAKANIMIZ 2013 YARISINA KADAR SÖZ VERİLEN ÜNVAN SINAVIMIZI AÇIKLAMAK İÇİN HALA NEYİ BEKLİYOR! SENDİKALAR UYUYOR! ÇALIŞANLAR UYUYOR! BÖYLE BİR ORTAMDA TORPİLLER DÖRT NALA KOŞUP DURUYOR! NE ZAMAN ÖNLEM ALINACAK! BİR ŞEYLER YAPILACAK! SABIR TAŞI ÇATLADI ÇATLAYACAK! ARTIK ŞU ÜNVAN TARİHİ AÇIKLANSIIIIIN!!!
Misafir -

laborantların acil farkı     22/03/2013 18:08

SESİMİZİ BİRİLERİ DUYSUN ARTIK....Acile hizmet veren birim olarak,acil farkı almamız gerekirken neden kesinti yapıldı.anlamakta zorlanıyorum.sahip çıkanımız yok.bizi savunacak kimse yok.konuyla ilgili biz buralara yorumlar yazıyoruz bizi duyan var mı? o da yok.Ben haksız yere hakkımızın yenildiği noktada hakkımı helal etmiyorum.hepimiz ekmek davamız peşindeyiz.Halka hizmeti HAKKA hizmet mantığıyla düşünerek işimizi severek yapıyoruz.yeni bakanımızın bu konuya duyarlı olmasını canı gönülden arzu ediyorum.
Misafir -

acil farkı     17/03/2013 11:12

acile hizmet veren laborantlar ve röntgen teknisyenlerinin acil döneri neden kesilirki.acil laboratuar ve acil röntgen yoksa hastanelerin bünyelerinde oluşturulsun o zaman.bu işte laborant ve röntgen laboratuarının işi değildir.bunu bakanlık yapması lazım değilmi.bu çalışanlar acile hizmet verip acil dönerden faydalanamazlarsa size haklarını helal ederlermi.birazcık düşünün bu işin öbür dünyasıda var
Misafir -

     15/03/2013 00:03

buralardan kestikleri paralarla kendi maaşlarına zam yapacaklardır. Hakkımı helal etmiyorum Allah'ından bulsunlar az kaldı...
Misafir -

     13/03/2013 20:00

sendikalar ne iş yapıyor acaba neden hala total bir eylem yapılmıyor nerde haklar nerde mücadele nerde birliktelik
Misafir -

     09/03/2013 22:51

acil laboratuvarı yok, gece kalıp acile hizmet vermiyelim ozaman sadece servisten gelenlere bakalım. acil farkı yoksa,acil tahlil yapan elemen da yok. acil lab acamıyorlar bizim suçumuz ney.
Misafir -

komedi     05/03/2013 16:34

Şua iznimiz batıyor... Acil farkı almamızda batmış... Unuttuysanız hatırlatayım.. Bize Maaş da veriliyor.. Maaşlarımızıda kesin olsun bitsin...
Misafir -

yeter artık!!     05/03/2013 10:37

arkadaşlar ben konuyu yeni öğrendim ve şuan hala inanamıyorum bu duruma,yazıklar olsun bukadar insanın emeği sağlığı boş yere ayaklar altına alınıyor..ben geçenlerde bu konuyla ilgili dilrkçe yazdım fakat ret cevabı geldi alamazsınız dediler..yetkililerden bu durumu düzeltmeleri için yardım bekliyoruz
Misafir -

RİSKSİZ BİRİMLER     03/03/2013 11:09

ya arkadaşlar bırakın acil farkını bi tarafa o tabiki hakkımız.Aynı zamanda laboratuvar gibi bir birim nasıl risksiz bir birimdir.Danıştaydan çıkan karar riskli birim olduğumuz yönünde.Acil farkı ile riskli birimi ayrı ayrı almamız gerekiyor.Neden bu kadar hakları gasbedildikçe susan bi grup insan olduk anlamıyorum.Birimize hepatitli hcv li kan bulaşıp sağlığını kaybedince mi riskli birim olduğumuz anlaşılacak.Riskli birimleri neye göre kim seçiyor gerçekten önce burdan başlamak lazım.İkincisi UYANALIM ARTIK ARKADAŞLAR.HASTA OLMADAN!
Misafir -

risk      28/02/2013 15:57

arkadaşlar yapılacak tek şey var bu durumda madem acile hizmet vermiyorsa lab. ve röntgen o zaman mesi bitimiyle birlikte kapanması lasım bu yerlerin acilden gelen hastaları redetmesi lazım bence yapılacak tek şey madem biz acil değiliz o zaman merkez laboratuarları ve röntgenleri mesai başlamasıyla başlar mesai bitmiyle kapanır bizde 8-4,30 çalışalım yapılacak tek şey bu bence
Misafir -

istifa     24/02/2013 17:55

arkadaşlar yapılacak tek şey sağlık sendern istifa etmek.başka sendikaya geçin demiyorum topluca istifalar belki sendika yöneticilerini düşündürür
Misafir -

     23/02/2013 15:58

GREVE GİDELİM RADYOLOJİ VE LABARATUVAR YOKSA İŞİMİZ YAŞ...
Misafir -

risk birimi     22/02/2013 18:02

hangi mantıkla laboratuar ve röntgen risk biriminden çıkarılıyor bize ölmek serbest hepatit mikorobu öldürmüyormuş bunlara göre
Misafir -

acil farkı     21/02/2013 01:43

arkadaşlar yahu allah için bu reva mı ve de nasıl bir iştirki bu hayvanlar her seferinde radyaoloji birimini hedef alıyorlr.ikincisi neden hiç sesimiz çıkmıyor ya da böyle birşeyler yapılıyorsa bize de bildirin birlik olalım bu konuda.
Misafir -

ACİL farkı     20/02/2013 16:31

Her değişen kanun ve yönetmelikte radyoloji teknisyenlerinin bir hakkı çalınıyor.
Misafir -

Yuh artık ya     19/02/2013 11:39

Küfür etmek istemiyorum Allah.b.v.
Misafir -

     18/02/2013 17:41

acilden gelen hastanin filmini fotoshopcuya mı götürüyolar acaba biz bu hastanenin acil birimine hizmet veriyorsak bu fark bizim hakkımız
Misafir -

     17/02/2013 17:56

bu ne arkadas ya helal sız
Misafir -

acil farkı     16/02/2013 18:21

kendini yetkili sendika olarak ilan edenlere duyurun bu genelgeyi.bunlar sağlıkçıların mı yoksa hükümetinmi sendikası olduğuna karar versinler.kul hakkına zerre kadar inancı olanlara bilsinlerki haklarımızı helal etmiyeceğiz
Misafir -