• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/sabimercom
  • https://plus.google.com/117777972281772689178
  • http://twitter.com/sabimercom

Hızlı Erişim

  

   

Sağlık Yoksa Kek Yiyelim(!)

Sağlık Bakanlığı küresel ısınma, doğalgaz gibi ithalata dayalı enerji kaynaklarında dışa bağımlılığın oluşturduğu sıkıntılar ve enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle hastanelerde tasarruf dönemini başlatıyor. 81 ildeki 87 kamu hastanesine Sağlık Tesislerinde Enerji Verimliliği başlıklı bir genelge gönderildi. Hastanelerde daha az enerji tüketimi için açık renk mobilya ve duvar tercih edilecek. Bilgisayar, yazıcı, fotokopi gibi elektrik enerjisi ile kullanan cihazlar kullanılmadıkları zamanlarda kapatılacak. Kişiye özel elektrikli ısıtma cihazı kullanılmayacak.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK), kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması, enerji maliyetlerinin bütçe kaynakları üzerindeki yükünün hafifletilmesi, etkin bir enerji yönetimi ve çevrenin korunması hedefi ile ‘Sağlıkta Enerji Verimliliği (SEVER Projesi) başlattı. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Uzm. Dr. Hasan Çağıl imzasıyla 81 ildeki 87 Kamu Hastanesi Genel Sekreterliği’ne proje ile ilgili sağlık tesislerinde enerji verimliliği başlıklı bir genelge gönderildi.

Sağlık Bakanlığı bir taraftan böyle bir tasarruf uygulaması yaparken,bir taraftan da sağlıkta yeni bir iyileştirme hamlesi olan ve ilk olarak Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde uygulamaya geçen, hastalara sıra beklerken kek ve çay dağıtım uygulaması var...Evet bu uygulama çok güzel ama şu bi gerçek ki biz Türkiye'de yaşıyoruz, dolayısıyla bu uygulama istismar edilecek belkide yağmalanacak...Ve eğer bunlar  hastane bütçesinden karşılanacaksa bir taraftan tasarruf ederken diğer taraftan zarar edilmeyecek mi?

Ayrıca olaya şu taraftan bakalım, toplumumuzun eğitim düzeyi belli devlet hastanelerine gelen hastaların yaş ortalaması malum, şimdi aç gelmesi gereken hastalar sırf hastanenin ikramı diye bu keki yer çayı içerse tetkikleri çok mu verimli olacak(?)

Hastalar bu uygulamadan çok memnunmuş:) ülkemizde böyle bir uygulamaya yanlış diyecek vatandaş yok zaten. Hiç bir vatandaş demez ki, onlara bütçe ayırılacağına teşhis ve tedavinin geliştirilmesi için yenilikler yapılsın...

Biz bunlar olmasın demiyoruz. Tabiki vatandaşa hizmet edilmeli, hatta hastaların yumuşatılması en çok sağlık personelini memnun eder. Vatandaş pozitif olursa sağlıkta şiddet azalır, belki de daha huzurlu bir ortam olur. Ama bu işler çayla kekle olmaz bu bir gerçek!

Devlet hastanelerinde hâlâ 1980'lerden kalma cihazlarla çalışılırken, hizmet veren personelin psikolojik yıpranma hali devam ederken, doktorların ve yardımcı sağlık personelinin çalışma saatleri ve çalışma şartları bu kadar ağırken vatandaşa yaş pasta dağıtsak ne değişir? Bunlar sadece anlık mutluluklar. Hastanelerin ilk görevi hastalara %100 verimli bir sağlık hizmeti vermektir, çay saatlerini kekle pastayla doldurmak değil !

SABİMER.com - ANKARA

SHA-Y20

(Bu haber sadece www.sabimer.com adresinde bulunmaktadır.)


Bu haberin tüm hakları sabimer.com'a aittir. "www.sabimer.com" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
5051 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın