• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/sabimercom
  • https://plus.google.com/117777972281772689178
  • http://twitter.com/sabimercom

Hızlı Erişim

  

   

Radyoloji Çalışanlarının Şua İzinleri ve Fiili Hizmet Zammı Kısıtlandı

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun 27.11.2012 saat 17.00 tarihli yazısına göre Radyoloji çalışanlarının bugüne kadar uygulanmakta olan fiili hizmet zammı ve şua izinlerinde kısıtlamaya gidilmektedir. Bazı hastaneler yazıyı farklı algılayarak personele şua izni vermemektedir.

 

İlgili yazıda Radyoloji çalışanlarına verilecek olan fiili hizmet zammı ve şua izninde hangi kriterlere dikkat edileceği belirtilmiştir. Dikkat çeken husus, yazıda belirlenen kriterlerin çok tartışma yaratacağı ve dava konusu olacağını Sabimer.com olarak düşünmekteyiz.

 

Bu kriterler şu şekilde sıralanmıştır ;

1- Öncelikle kullanılan cihazların yazıda belirtilen “radyoloji kaynaklarından” olup
olmadığı,

2- Bu cihazlarla sürekli ve fiilen görev yapılıp yapılmadığı,

3- Bu görev esnasında Radyasyon Güvenliği Yönetmeliğinde toplum üyesi kişiler için belirtilen doz sınırlarının üzerinde radyasyona maruz kalınıp kalınmadığı hususlarının dikkate alınması gerekmektedir.

 

Kriterler incelendiğinde Sabimer.com olarak 2 konunun ileride
sorun yaratacağını ve mağduriyetlerin oluşacağını düşünüyoruz.

 

-Belirlenen radyoloji kaynakları arasında “MR cihazları iyonlaştırıcı radyasyon üreten cihazlar değildir ve bu cihazları kullanan personel radyasyon görevlisi değildir” ibaresi ile MR çalışanları radyasyon görevlisi olmaktan çıkarılmıştır.

 

-Diğer taraftan “belirtilen doz sınırlarının üzerinde radyasyona maruz kalınıp
kalınmadığı” ibaresi ise sanki doz sınırları aşıldığı taktirde bu hakkın verilmesi gerektiği izlenimini vermektedir. Ve bu madde 05.07.2012 tarih ve28344 sayılı resmi gazetede yayımlanan yönetmeliğe aykırıdır. Zaten doz aşımında “doz limitini aşan personel ilgili işte çalıştırılmaz” ve “onbeş günden az olmamak kaydıyla sağlık sorunu giderilene kadar verilecek izin süresi belirlenerek bu izin idarece kullandırılır” hükmü ilgili yönetmelikte yer almış olup uygulanması zorunludur. Dolayısıyla doz aşımına bakmak yönetmeliğe aykırı bir uygulamadır. 

Ayrıca yazıda Radyasyon görevlisi olarak sigortalı çalışanların da belirlenen kriterler doğrultusunda, fiili hizmet zammı ve şua izninden faydalanması gerektiği de belirtilmiştir.

 

Sonuç olarak 05.07.2012 tarihinde yayınlanan Sağlık Hizmetlerinde İyonlaştırıcı Radyasyon Kaynakları ile Çalışan Personelin Radyasyon Doz Limitleri ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik göz ardı edilmeden, 27.11.2012 tarihli yazı ivedilikle düzeltilmeli ve oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmelidir.

Kaldı ki görsel ve yazılı medyada uzmanlar televizyon ve laptoplardan bile radyasyon gerekçesiyle uzak durulması gerektiğini açıklarken, Bakanlığın bu uygulamasıyla radyoloji çalışanları radyasyonun kucağına itilerek üzücü olaylara mahal verilmemelidir. Bunun için yetkilileri göreve çağırıyoruz. 

 

27.11.2012 tarihli Bakanlık yazısı.

 

SABİMER.com

www.sabimer.com

SHA-Y10


(Bu haber sadece www.sabimer.com adresinde bulunmaktadır.)

Bu yazının tüm hakları sabimer.com'a aittir. "www.sabimer.com" biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
17809 kez okundu

Yorumlar

mr     27/12/2012 20:42

ben mr çalışanıyım. evet mr da radyasyon yok.Türkiye de kullanılan mr cihazları genelde 1.5 tesla. bu rakam dünyanın sahip olduğu manyetik alanın 20 bin katı.hiç düşündünüz mü mr dan çıkan hastaların neden başı dönüyor.biz ilaç vermek için cihazın içine uzandığımızda bizdede baş dönmesi yapıyor. yüksek magnetik alan vücuttaki proton ve elektronları birbirinden ayırıp farklı kutuplara gönderiyor.çalısanlar içeri her girip çıktığında bu tekrar gerçekleşiyor. şimdi mr ın bir zararı yok deniyor ama sadece bilinen bir zararı.neden bilinen zararı yok çünkü mr ın geçmişi bir x ışını gibi değil.herkes bilir radyoaktif maddele ellerde taşınırdı ilk bulunduğunda.bundan 15-20 yıl sonra denilecek şu zararı vardır bu zararı vardır.o zaman geldiğinde kimse nin umrunda olmayacağız.
Misafir -

MR CİHAZI     01/12/2012 23:10

arkadaşlar ben radyoterapi teknikeri olarak çalışmaktayım. tamam doz aşımı gerçekleştiğinde bu hak verilmesi konusunda haklıyız her an radyasyona maruz kaldığımız ve bu hakkın bize her an verilmesi konusunda hem fikiriz çalışma saatleri konusundada hem fikiriz ama mr cihazının radyosyon ürettiğine dair elinizde bi kaynak varsa veya mrda çalışan arkadaşlarımızın radyasyona maruz kaldığını elinde belgelerle savunabilecek olan varsa çıksın dava açsın cehaletimi maruz görün ama ben ilk defa mr cihazının radyasyon ürettiğini veya bu cihazda çalışarak radyasyona maruz kalındığını burada öğreniyorum ve duyuyorum varsa böyle birşey gerçekten açıklansın bizde öğrenelim.selamlar.
Misafir -

Şua izni ve fiili hizmet zammı     29/11/2012 22:06

Radyasyon Onkolojisi Derneği üzerine vazife olayan şeylerle uğraşacağına, haklarımızı korusun.Hekimleri korkutmak yerine onlara sahip çıksın.Şimdiye kadar ne kadar haklarımızdan olduk.Gıkları çıkmadı.
Misafir -

bakan     29/11/2012 02:11

bu bakan a bu başbakan a bu hukumete hakkım HARAM ZIKKIM OLSUN. ...yatacak yeriniz kalmadı.. insanlara eziyet etmek hoşunuza mı gidiyor. personelı hiç yerine koyan bi bakan bakanlık...
Misafir -

     29/11/2012 02:38

bence artık bişey yapmamız lazım bizimde önce çalışma saatlerimiz yükseltildi sesimiz çıkmadı bakın nasıl çalışıyoruz şimdi şua iznimize fiili hizmetimize göz diktiler ki susarsak eminim o da olacak(!)işin komik tarafı bırakalım avrupayı falanda sayın bakanlığımızın doktorları tv lere elektronik eşyalardan telefonlardan uzak durun aman radyasyon var kanser olursunuz diye nutuk atarken biz ki radyasyonla bi şekilde dolaylı yada direkt temas eden çalışanlarız böyle büyük bi aptallık dünyada hiç biyerde görülmez bizim ülkemizden başka denetlemelerde yöneticilerin nasıl çekim odasına girmekten kaçtığına defalarca şahit oldum şu anda olan haksızlıktan ziyade insanlık suçu bizi onlar koltuklarında daha iyi otursun az daha yaransın diye ölelim biz yazık çok yazık....
Misafir -

     28/11/2012 23:29

yeter artık!! ekmeğini kazanmaya çalışanların üzerinde baskı uygulamayın. yasal haklar ticari çıkarlar için görmezden gelinemez. keyfiyete bağlı değiştirilemez, yazıktır yahu hiç mi insafınız kalmadı.
Misafir -